Globa (rūpyba) – likusio be tėvų globos vaiko, įstatymų nustatyta tvarka patikėto fiziniam arba juridiniam asmeniui, priežiūra, auklėjimas ir ugdymas, kitų jam tinkamų dvasiškai ir fiziškai augti sąlygų sudarymas ir palaikymas, jo asmeninių, turtinių teisių bei teisėtų interesų gynimas ir atstovavimas jiems.
Vaiko laikinoji globa – laikinai be tėvų globos likusio vaiko priežiūra, auklėjimas šeimoje, šeimynoje ar institucijoje, atstovavimas jo teisėms ir teisėtiems interesams bei jų gynimas mokymo, gydymo, teisėsaugos ir kitose įstaigose. Laikinosios globos tikslas – grąžinti vaiką į biologinę šeimą. Laikinoji globa nustatoma savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu.
Nuolatinė globa nustatoma be tėvų globos likusiems vaikams, kurie esamomis sąlygomis negali grįžti į savo biologinę šeimą, ir jų priežiūra, auklėjimas, atstovavimas teisėms bei teisėtiems interesams ir jų gynimas pavedamas kitai šeimai, šeimynai ar vaikų globos institucijai. Nuolatinė globa nustatoma teismo nutartimi.
Globėjo pareigos: Vaiko globėjas (rūpintojas) privalo:
- Užtikrinti vaiko fizinį ir psichinį saugumą.
- Rūpintis vaiko sveikata ir mokymusi.
- Auklėti vaiką.
- Sprendžiant klausimus, susijusius su vaiko interesais, bendradarbiauti su suinteresuotomis valstybės ir vietos savivaldos institucijomis.
- Netrukdyti vaikui bendrauti su tėvais, jei tai nekenkia vaiko interesams.
- Palaikyti ryšius su vaiko tėvais, informuoti vaiko tėvus ar artimuosius giminaičius, jeigu jie to pageidauja, apie vaiko vystymąsi, sveikatą, mokymąsi ir kitais svarbiais klausimais.
- Rūpintis vaiko laisvalaikiu, atsižvelgiant į jo amžių, sveikatą, išsivystymą bei polinkius.
- Rengti vaiką savarankiškam gyvenimui ir darbui šeimoje, pilietinėje visuomenėje ir valstybėje.
Kas gali tapti globėjais? Vaiko globėju gali tapti asmuo, sulaukęs 21 metų amžiaus. Pageidaujantis vaiką globoti jo artimas giminaitis globėju gali tapti sulaukęs 18 metų.
Globos centras – socialinių paslaugų įstaiga, kuri, įgyvendindama vaiko globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas, pagal tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį perduoda likusį be tėvų globos ir (ar) socialinę riziką patiriantį vaiką prižiūrėti budinčiam arba nuolatiniam globotojui, pagal poreikį teikia ir organizuoja socialines paslaugas bei kitą pagalbą vaikui, budinčiam ir nuolatiniam globotojui, globėjui (rūpintojui), įtėviams, šeimynų dalyviams, socialinių paslaugų įstaigų, dirbančių su vaikais, darbuotojams, taip pat kitokią pagalbą vaiko tėvams vaiką grąžinant į šeimą.
Daugiau informacijos apie Globos centro teikiamas paslaugas rasite: https://svencioniurspc.lt/globos-centras/
Budintis globotojas
Budintis globotojas – asmuo, baigęs specialius mokymus ir pasirengęs iš karto priimti iš nesaugios aplinkos paimtą vaiką. Taip siekiama, kad vaikas patektų į šeimos aplinką, kurioje juo būtų tinkamai pasirūpinta.
Atlygis budinčiam globotojui:
- kai budinčiam globotojui teikiamos laikino atokvėpio paslaugos ar kai Globos centras neperduoda budinčiam globotojui prižiūrėti vaiko, jam mokamas 1 Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu nustatytos minimalios mėnesinės algos (toliau – MMA);
- jeigu vaikas (-ai) perduotas (-i) prižiūrėti budinčiam globotojui, jo (jų) priežiūros laikotarpiu:
- atlygis didinamas 0,5 MMA dydžio išmoka už kiekvieną faktiškai prižiūrimą vaiką;
- atlygis didinamas 0,75 MMA dydžio išmoka per mėnesį už vaiką iki 3 metų ar vaiką nuo 12 metų, ar vaiką su negalia.
Budinčiu globotoju galite tapti jei Jums jau 21, bet ne daugiau nei 65 metai. Jeigu jums 65 arba daugiau metų, galite globoti vaiką, ne jaunesnį nei 10 metų. Privaloma turėti ne žemesnį nei vidurinį išsilavinimą.
Taikomi ir kiti svarbūs reikalavimai: privalote būti visapusiškai veiksnūs, nuo Jūsų niekada nebuvo atskirtas vaikas, Jums niekada nebuvo apribota tėvų valdžia arba nebuvo nutraukti vaiko globotojo įgaliojimai. Turite būti sveiki ir neturėti jokių kitų įstatymuose numatytų pagrindų, dėl kurių negalėtumėte globoti vaikų.
Nuolatinis globotojas
Nuo 2024 m. liepos 1 d. Lietuvos globos sistemoje pradėjo veikti nuolatinio globotojo institutas, kuriuo siekiama, kad kuo daugiau vaikų, likusių be tėvų globos, augtų šeimose.
Nuolatinis globotojas – fizinis asmuo, kuris prižiūri likusį be tėvų globos vaiką, su kuriuo nėra susijęs giminystės ryšiais ir kuriam įstatymų nustatyta tvarka yra arba turi būti nustatyta nuolatinė globa. Asmuo, norintis tapti nuolatiniu globotoju turi atitikti globėjams keliamus reikalavimus, būti įgijęs ne žemesnį nei vidurinį išsilavinimą bei turėti bent vienerių metų vaikų globos ar budinčio globotojo veiklos patirtį. Nuolatinis globotojas sudaro tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį su globos centru ir savo namuose, natūralioje šeimos aplinkoje prižiūri, auklėja, atliepia vaiko poreikius ir suteikia kasdienę priežiūrą vaikui iki jam sukanka pilnametystė.
Nuolatinis globotojas savo šeimoje prižiūri:
- Vaikus, turinčius nesėkmingos laikinosios priežiūros, globos ar įvaikinimo patirties
- Vyresnius nei 10 metų amžiaus vaikus;
- Vaikus, turinčius du ar daugiau brolius, seseris;
- Vaikus, turinčius nepilnametį tėvą ir (ar) motiną;
- Vaikus, turinčius sunkiai išgydomus ir (ar) nepagydomus raidos, psichikos sutrikimus, negalių;
- Vaikus, turinčius funkcionavimo sunkumų (neadaptyvus elgesys, socialinis nusišalinimas, prisitaikymo mokykloje sunkumai ir mokyklos nelankymas, polinkis į savižudybę ir pan.);
- Vaikus, kurie piktnaudžiauja psichotropinėmis medžiagomis arba turi priklausomybių.
Nuolatinis globotojas vienu metu negali prižiūrėti daugiau kaip vieno vaiko ar jų grupės, jeigu neišskiriami broliai ir seserys arba prižiūrimas vienas ir nepilnamečių tėvų su vaiku (-ais).
Norintys tapti nuolatiniais globotojais privalo turėti bent vienerių metų vaikų globos patirtį bei su norimu prižiūrėti vaiku turi būti nesusijęs giminystės ryšiais. Privaloma turėti ne žemesnį nei vidurinį išsilavinimą.
Atlygis nuolatiniam globotojui:
- kai vaikas (-ai) perduotas (-i) prižiūrėti nuolatiniam globotojui, jam mokamo atlygio dydis yra 2 MMA dydžiai per mėnesį už faktiškai prižiūrimą vaiką;
- kai nuolatinis globotojas prižiūri daugiau kaip vieną vaiką, atlygis jam didinamas už kiekvieną kitą vaiką po 0,75 MMA dydžio per mėnesį;
- kai, pasibaigus vaiko globai (rūpybai) dėl pilnametystės, asmuo ir toliau yra prižiūrimas budinčio ar nuolatinio globotojo ir mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, pagal formaliojo profesinio mokymo programą ar studijuoja aukštojoje mokykloje pagal nuolatinės studijų formos programą, šio asmens mokymosi laikotarpiu budinčiam, nuolatiniam globotojui mokamas atlygis, bet ne ilgiau, iki asmeniui sukaks 24 metai;
Kuo budintis globotojas skiriasi nuo nuolatinio globotojo?
Budintis globotojas, vykdantis vaiko priežiūrą, gali vaiką globoti kriziniais atvejais (iki 3 mėn.), kai jį reikia skubiai, bet kuriuo paros metu apgyvendinti saugioje aplinkoje. Palyginimui, nuolatinis globotojas (rūpintojas) rūpinasi vaiku ilgiau nei 12 mėnesių (dažnai – iki pilnametystės).
Jeigu Jūs norite tapti globėju, įtėviu, budinčiu ar nuolatiniu globotoju turite kreiptis į Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritorinį skyrių ir pateikti šiuos dokumentus:
- Prašymą.
- Sveikatos pažymas.
- Kartu gyvenančių vyresnių kaip 16 metų asmenų raštiškus sutikimus.
Daugiau informacijos apie dokumentus ir jų pateikimą: https://vaikoteises.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/vaiko-globa-ir-ivaikinimas/vaiko-globa-rupyba/kas-gali-ir-kaip-tapti-globejais-rupintojais
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacija apie vaikų globą (išmokos, socialinės paslaugos)
https://socmin.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/socialine-parama-kas-man-priklauso/globoju-vaika/
Dėl išsamesnės informacijos galite kreiptis tel. (0 387) 66358, el. p. sps@svencionys.lt
Pagalbos pinigai skiriami ir mokami globėjui (rūpintojui), kurio globojamam vaikui laikinoji globa (rūpyba) nustatyta Savivaldybės mero potvarkiu, o nuolatinė globa – teismo sprendimu (nutartimi) Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – VVTAĮT) Vilniaus apskrities Vaiko teisių apsaugos skyriaus Švenčionių rajone teikimu, išskyrus, kai vaiko laikinoji globa (rūpyba) nustatyta tėvų prašymu dėl jų laikino išvykimo iš Lietuvos Respublikos.
Pagalbos pinigai vaikus globojančiai (rūpinančiai) šeimai, šeimynai, budinčiam globotojui ar nuolatiniam globotojui skiriami už globojamą (rūpinamą) vaiką iki 18 metų ir vyresnį vaiką, jeigu jis gyvena vaikus globojančioje (rūpinančioje) šeimoje, šeimynoje, pas budintį globotoją ar nuolatinį globotoją, bei mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, baigiamaisiais metais mokama iki tų metų rugsėjo 1 dienos, o asmeniui, kuris mokosi pagal formaliojo profesinio mokymo programą (taip pat ir asmeniui, kurio mokymą pagal bendrojo ugdymo programą kartu su profesinio mokymo programa vykdo profesinio mokymo teikėjai) ar studijuoja aukštojoje mokykloje pagal nuolatinės studijų formos programą, iki mokymosi ar studijų pagal šias programas baigimo dienos, bet ne ilgiau, iki jam sueis 24 metai.
Vaikus globojančiai (rūpinančiai) šeimai, šeimynai, budinčiam globotojui ir nuolatiniam globotojui už vaikų priežiūrą ar globą (rūpybą) skiriamų pagalbos pinigų suma:
- globėjui (rūpintojui), su vaiku susijusiam giminystės ryšiais, šeimynai, budinčiam globotojui ir nuolatiniam globotojui, kai vaikui, gyvenančiam budinčio ar nuolatinio globotojo šeimoje, nustatyta globa (rūpyba) globos centre, už kiekvieną globojamą (rūpinamą) ar prižiūrimą vaiką nuo gimimo iki 18 metų ir vyresnį vaiką iki jam sueis 24 metai, atitinkantį nurodytas sąlygas, skiriama 100 Eur suma per mėnesį;
- budinčiam globotojui ar nuolatiniam globotojui, kai vaikui, gyvenančiam budinčio ar nuolatinio globotojo šeimoje, nustatyta globa (rūpyba) globos centre, už kiekvieną prižiūrimą vaiką iki 3 metų papildomai skiriama 50 Eur suma per mėnesį;
- globėjui (rūpintojui), su vaiku nesusijusiam giminystės ryšiais, už kiekvieną globojamą (rūpinamą) vaiką nuo gimimo iki 18 metų ir vyresnį vaiką iki jam sueis 24 metai, atitinkantį nurodytas sąlygas, skiriama 300 Eur suma per mėnesį.
Vaiką globojanti (rūpinanti) šeima, šeimyna ar globos centras raštu, elektroninėmis priemonėmis dėl pagalbos pinigų skyrimo kreipiasi į Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių pateikia (užpildo) prašymą pagalbos pinigams gauti.
Kartu su prašymu pateikiami šie dokumentai:
- vaiko globėjo (rūpintojo), budinčio ar nuolatinio globotojo tapatybę patvirtinantis dokumentas;
- vaiko globėjo (rūpintojo) ar globos centro atsiskaitomoji sąskaita;
- įgaliojimas, jeigu prašymą teikia ir dokumentus pasirašo įgaliotas asmuo;
- dokumentai, patvirtinantys laikinosios ar nuolatinės globos (rūpybos) nustatymą, jei šių duomenų nėra valstybės ir žinybiniuose registruose arba valstybės informacinėse sistemose ar Socialinės paramos skyrius neturi galimybės jų gauti;
- kiti dokumentai, turintys įtakos priimant sprendimą.
Prašymas gali būti pateiktas asmeniškai, paštu, elektroniniu būdu, kai valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiama tokia elektroninė paslauga, arba per įgaliotą atstovą. Jeigu prašymas siunčiamas paštu arba elektroniniu būdu, prie prašymo turi būti pridedamos visų reikiamų dokumentų kopijos, patvirtintos teisės aktų nustatyta tvarka.
Teisės aktai:
Pagalbos pinigų skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašas, patvirtintas Švenčionių rajono savivaldybės tarybos 2024 m. lapkričio 7 d. sprendimu Nr. T-263 „Dėl pagalbos pinigų skyrimo ir mokėjimo Švenčionių rajono savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“
Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašas, patvirtintas Švenčionių rajono savivaldybės tarybos 2024 m. rugpjūčio 30 d. sprendimu Nr. T-207 „Dėl mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo patvirtinimo“
Prašymo forma:
Prašymas globėjams (rūpintojams): DOCX, PDF
Pagalbos pinigai mokami už praėjusį mėnesį.
Smulkesnė informacija Socialinės paramos skyriuje teikiama tel. 0 387 66358 arba el. p. sps@svencionys.lt