Liepa visame pasaulyje žinoma kaip Žmonių su negalia pasididžiavimo mėnuo – metas švęsti įvairovę, orumą ir matomumą. Nuo 2004 metų šis mėnuo minimas JAV, pažymint 1990 m. Amerikos negalios akto (ADA) priėmimą Kongrese. Tai buvo žmogaus teisių link istorinis žingsnis, kuris įkvėpė asmenų su negalia bendruomenes visame pasaulyje.
Disability Pride Month dar neturi savo oficialaus atitikmens Europoje, tačiau negalios aktyvistai ragina pradėti diskusiją:
- Kas yra žmonių su negalia vertė?
- Kaip galime suteikti daugiau matomumo žmonių su negalia patirtims ir balsui?
Svarbu suprasti, kad „pasididžiavimas negalia“ nereiškia, kad pati negalia sukelia pasididžiavimą ar yra siekiamybė. Tai reiškia, jog žmonės su negalia atsisako gėdos jausmo, nepriima menkinančių požiūrių ir reikalauja būti pripažinti kaip visaverčiai visuomenės nariai. Tai atsakas į socialinę izoliaciją, diskriminaciją ir kliūtis, su kuriomis vis dar susiduriama.
Disability Pride judėjimas turi ir savo simboliką:
Vėliava su spalvotomis įstrižomis juostomis ant juodo fono.
raudona – fizinė negalia,
mėlyna – intelekto ir mokymosi sutrikimai,
žalia – psichosocialinė negalia,
geltona – neurologiniai sutrikimai,
violetinė – nematomos negalios.
Juodas fonas simbolizuoja netektis, kovą ir pasipriešinimą.
Kartu šios spalvos primena, kad žmonės su negalia nėra vienodi – kiekviena istorija unikali, kiekvienas balsas svarbus.
Liepa – puikus metas dalintis istorijomis, atverti pokalbius apie barjerus, kelti sąmoningumą ir skatinti solidarumo kultūrą. Negalia nėra silpnumas – pasaulio neprieinamumas vargina. Tad šį mėnesį kviečiame visus prisidėti prie šios svarbios žinutės sklaidos!
Švenčionių rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus informacija