Naujienos|

Šiemet jau šeštąjį kartą surengtas „Atliekų kultūros“ egzaminas, kaip ir planuota, sulaukė rekordinio dalyvių skaičiaus – savo žiniomis jame rungėsi ne tik moksleiviai, bet ir daugybė mokyklos duris jau spėjusių užverti gyventojų.

Kartu su daugiau nei 17 tūkst. egzamino dalyvių žinias mus supančios aplinkos tema tikrinosi bei gilino ir aplinkos ministras Povilas Poderskis. Už teisingus atsakymus jis buvo įvertintas „Žinovo“ diplomu.

„Pirmiausia norėčiau pasidžiaugti vis didėjančiu visuomenės sąmoningumu atliekų rūšiavimo srityje. Rekordinis Atliekų kultūros egzamine dalyvavusių žmonių skaičius ir puikūs jų rezultatai rodo, kad visuomenei rūpi aplinkos ateitis. Galiu atvirai pasakyti, jog sprendžiant šį egzaminą reikėjo prisiminti specifines atliekų rūšiavimo žinias net ir tokiam atliekų rūšiavimo entuziastui kaip aš. Maloniai nustebau gavęs tokį gerą įvertinimą – kai kurios užduotys tikrai pareikalavo susikaupimo. Džiaugiuosi matydamas, jog vis daugiau gyventojų, moksleivių  renkasi gilinti žinias šioje temoje. Tai ne tik žinių patikrinimas, bet ir kvietimas veikti. Žmonių solidarumas stiprinant atliekų rūšiavimo kultūrą gali atnešti realių pokyčių“, – pažymėjo aplinkos ministras Povilas Poderskis.

Gražią tradiciją egzaminas tęs ir kitąmet

Šiemet prie egzamino prisijungė net 1526 ugdymo įstaigos. Nors tradiciškai didžiausią aktyvumą demonstravo moksleiviai, tarp daugiau nei 23 tūkst. užsiregistravusiųjų ženkliai augo ir vyresnių dalyvių skaičius – tai, anot „Atliekų kultūros“ egzaminą inicijuojančio Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) direktoriaus Pauliaus Martinkaus, atspindi pačios atliekų kultūros temos aktualumą ir didėjantį visuomenės sąmoningumą.

„Tokio įspūdingo norinčiųjų dalyvauti skaičiaus nėra buvę per visus šešerius egzamino metus. Matome, kad egzaminui registravosi ne vien mokiniai, bet ir darbingo amžiaus dalyviai. Egzaminas, kaip ir pati atliekų kultūra, yra skirtas visiems mus supančiai aplinkai neabejingiems žmonėms, tad ateinančiais metais planuojame ilginti egzamino laiką ir sudaryti progą visiems pasitikrinti savo žinias apie atliekų rūšiavimą“, – sako P. Martinkus.

Pasitikrinkite, ar teisingai atsakytumėte į sudėtingiausius klausimus

VAATC direktorius pasidžiaugia ne tik gausėjančiomis dalyvių gretomis, bet ir egzamino rezultatais – šiemet į visus klausimus teisingai atsakė net 435 dalyviai.

„Atliekų kultūros“ egzaminą sudarė trims egzamino dalyvių grupėms parengti klausimai: 1–4 klasių moksleiviams reikėjo atsakyti į 15 klausimų; o 5–10 klasių moksleiviams bei 11 klasių ir vyresniems dalyviams testą sudarė 20 klausimų.

Smalsu, kuris klausimas privertė gerokai pasukti galvas ir tapo didžiausiu iššūkiu dalyviams? Kviečiame pasitikrinti savo žinias ir pabandyti teisingai atsakyti!

Klausimas 1-4 kl. grupei: ko NEGALIMA daryti norint atsikratyti nereikalingu, bet tvarkingu ir tinkamu naudoti daiktu?

Atsakymo variantai:

o Atiduoti draugui;

o Atiduoti labdarai;

o Palikti prie konteinerio, kam reikės – pasiims;

o Nuvežti į stoteles „KEISK’is“, „DĖK’ui“, „Dalinkimės“, „IMK“, „Daiktų kiemas“, „Atiduotuvės“, „TikoTiks“, “Padėk“, „Daiktų pasidalytuvės“, „Daiktų platforma“.

Paaiškinimas. Prie konteinerio palikti daiktai apsunkina konteinerių aptarnavimą, kelia nepatogumus tiems, kurie atsakingai tvarko ir rūšiuoja atliekas bei rūpinasi aplinka. Jei turite tvarkingą ir tinkamą naudoti daiktą, galite jį atiduoti draugui, paaukoti labdarai ar nuvežti į dalijimosi daiktais stoteles „KEISK’is“, „DĖK’ui“, „Dalinkimės“, „IMK“, „Daiktų kiemas“, „Atiduotuvės“, „TikoTiks“, “Padėk“, „Daiktų pasidalytuvės“, „Daiktų platforma“.

Klausimas 5-10 kl. grupei: kurių medžiagų negalima perdirbti?

o Veidrodžių;

o Keramikos;

o Panaudotų popierinių rankšluosčių ir servetėlių;

o Dantų šepetėlių;

o Visi atsakymai teisingi.

Paaiškinimas. Veidrodžiai, porcelianas, krištolas, keramika, namų langų stiklų paketai, automobilių stiklai nėra perdirbami ir turi būti vežami į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles arba priduodami tokias atliekas tvarkančioms įmonėms. Panaudoti popieriniai rankšluosčiai ir servetėlės, higienos priemonės, turėjusios sąlytį su mūsų kūnu – dantų šepetėliai, skutimosi peiliukai, kempinės, ausų krapštukai ir kt., taip pat nėra perdirbamos, todėl turi būti metamos į mišriųjų atliekų konteinerius

Klausimas 11 kl. ir vyresnių grupei: ką reiškia šis ženklas?

o Pagaminta iš perdirbto stiklo;

o Pagaminta iš perdirbto popieriaus ar kartono; 

o Pagaminta iš perdirbto plastiko;

o Pagaminta iš perdirbto aliuminio.

Paaiškinimas. Ženklas parodo, kad produktas ir (ar) pakuotė yra pagaminti iš perdirbto popieriaus (kartono). Tokiu ženklu pažymėtas atliekas reikia mesti į rūšiavimo konteinerius, skirtus popieriaus ir kartono atliekoms.

Ar pavyko teisingai atsakyti į visus tris klausimus? Net jeigu ne, tai buvo puiki proga pagilinti jau turimas žinias. Susitiksime „Atliekų kultūros“ egzamine jau kitąmet!

„Atliekų kultūra“ Egzamino organizatorius UAB „VAATC“. Projekto globėjas – Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija. Projekto partneriai – Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija, šalies regioniniai atliekų tvarkymo centrai:

Utenos RATC, Panevėžio RATC, Klaipėdos RATC, Alytaus RATC, Marijampolės AATC, Kauno RATC, Šiaulių RATC, Tauragės RATC, Telšių RATC.



Comments are closed.

Close Search Window