Balandžio 2-oji – Pasaulinė autizmo supratimo diena, kurią 2007 metais paskelbė Jungtinės Tautos. Ši diena skirta didinti visuomenės supratimą apie autizmo spektro sutrikimą (ASS), skatinti atvirumą, toleranciją ir palaikymą asmenims, turintiems šį sutrikimą. Tai proga šviesti visuomenę, skleisti informaciją ir skatinti pokyčius, kurie padėtų geriau integruoti autistiškus žmones į kasdienį gyvenimą.
Autizmo spektro sutrikimas – tai neurologinė raidos būklė, kuri veikia asmens bendravimą, elgesį, sensorinį suvokimą ir pasaulio supratimą. Autizmo spektro sutrikimas pasireiškia skirtingai – vieni gali turėti sunkumų su verbaline ir neverbaline komunikacija, socialine sąveika, kiti pasižymi ypatingais gabumais tam tikrose srityse, pavyzdžiui, matematikoje, muzikoje ar mene.
Visuomenėje vis dar egzistuoja daug mitų ir stereotipų apie autizmą. Kai kurie klaidingai mano, kad autistiški žmonės nenori bendrauti ar yra socialiai atitolę, tačiau iš tiesų jiems tiesiog reikalingas kitoks bendravimo būdas. Supratimo stoka gali lemti socialinę atskirtį, sunkumus mokykloje ar darbe, taip pat emocinės gerovės problemas. Dalinimasis patikima informacija apie autizmą padeda griauti mitus ir keisti požiūrį.
Balandžio 2-ąją pasaulis nusidažo mėlyna spalva, simbolizuojančia ramybę, stabilumą ir harmoniją. Su šiomis savybėmis siejama tarptautinė kampanija „Light It Up Blue“ („Apšvieskime mėlynai“), skirta autizmo supratimui skatinti, atkreipti dėmesį į autizmo bendruomenės poreikius.
Pasaulinė autizmo supratimo diena yra priminimas, kad kiekvienas žmogus yra unikalus ir vertingas. Autistiški žmonės turi ne tik iššūkių, bet ir ypatingų gebėjimų, kurie gali praturtinti mūsų visuomenę. Mūsų atsakomybė – kurti aplinką, kurioje visi galėtų jaustis priimti, suprasti ir palaikomi.
Tegul balandžio 2-oji – Pasaulinė autizmo supratimo diena – būna ne tik supratimo, bet ir veiksmų diena!