Naujienos|

Ar kada nors susimąstėte, kaip kasdieniai žodžiai gali paveikti kitų žmonių gyvenimus? Kalba yra daug daugiau nei informacijos perdavimo priemonė – ji formuoja mūsų santykius, kuria ar griauna pasitikėjimą ir net veikia visuomenės struktūrą. Lietuvoje ilgus metus žmonės su negalia buvo ne tik socialiai, bet ir kalbiškai izoliuoti. Istoriškai vartoti terminai, tokie kaip „invalidas“ ar „kurčnebylis“, tapo stigmatizavimo įrankiais, kurie atspindėjo segregacinę praeitį.

Šiandien turime galimybę keisti šią istoriją. Kalba, kuri išreiškia pagarbą ir pripažinimą, gali tapti galingu įrankiu kuriant lygiavertę visuomenę, kurioje kiekvienas žmogus jaučiasi vertinamas.

„Mediaskopo“ tyrimas atskleidė nerimą keliančius faktus: net 71 proc. viešosios erdvės pasisakymų apie žmones su negalia yra nejautrūs arba žeidžiantys. Išanalizavus 82 tūkst. publikacijų ir diskusijų laidų nuo 2019 m., paaiškėjo, kad žmonės su negalia dažnai apibūdinami gailesčio ar neigiamų stereotipų persmelkta kalba. Šie duomenys rodo, kad pagarbios kalbos svarba vis dar nėra pakankamai suvokta.

Kodėl tai svarbu?

Jautri kalba padeda griauti stereotipus, pabrėžia žmogaus orumą. Pagarbi kalba kuria draugišką aplinką, kurioje kiekvienas jaučiasi priimtas ir vertinamas ir ugdo mus kaip sąmoningus visuomenės narius.

Sovietmečiu vartoti terminai dažnai buvo paremti nuvertinimu ir gailesčiu. Tokia kalba ne tik atspindėjo diskriminacines nuostatas, bet ir gilino socialinę atskirtį. Šiandien galime ir privalome taisyti šias istorines klaidas. Negalia nėra žmogų apibrėžianti savybė – tai tik vienas iš daugelio jo gyvenimo aspektų.

Susipažinti su jautrios kalbos principais galima svetainėje www.keiskplokstele.lt, kurią, siekdama paskatinti jautresnį požiūrį į kalbą apie negalią, inicijavo  Asmens su negalia apsaugos agentūra prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Svetainėje rasite rekomendacijas ir gaires apie negaliai jautrią kalbą.

Švieskime aplinkinius, dalinkimės  informacija ir rodykime pavyzdį savo bendruomenėje. Kalba yra galingas įrankis, kuriuo galime kurti teigiamus pokyčius. Pagarbūs žodžiai parodo mūsų vertybes ir norą suprasti kitus. Kiekvienas mūsų gali prisidėti prie įtraukesnės visuomenės kūrimo, pradėkime nuo mažų pokyčių savo kasdienėje kalboje, juk pagarbi kalba – tai mažas žingsnis į didelius pokyčius.

Pradėkime pokyčius jau šiandien.        

Informaciją parengė Švenčionių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus asmenų su negalia reikalų koordinatorė Jorinta Venslauskienė

Comments are closed.

Close Search Window