Įgyvendinant švietimo pažangos programos „Tūkstantmečio mokyklos II“ 34 veiklą „Švietimo pagalbos specialistų ir mokytojų bendradarbiavimas ir dalijimasis patirtimi įtraukiojo ugdymo srityje. Bendradarbiavimo modelio sukūrimas, taikymas“ 2026 m. vasario 20 d. vyko išplėstinis švietimo pagalbos specialistų metodinės grupės posėdis, kuriame dalyvavo visų rajono gimnazijų švietimo pagalbos specialistai, VGK nariai.
Susitikimo metu specialistai dalijosi įžvalgomis iš tarptautinių renginių ir stažuočių.
Psichologė, šeimų ugdymo klubo „Santarvė“ atstovė Virginija Guogienė pristatė parodos „Bett UK 2026“ (Londonas) akcentus, pabrėždama švietimo technologijų daromą įtaką mokytojų, švietimo pagalbos specialistų darbui, skaitmeniniams įrankiams. Pristatymą reziumavo žodžiai, kad „dirbtinis intelektas ne pakeis mokytoją, bet mokytojas, naudojantis DI, pakeis mokytoją, kuris jo nenaudoja“.
Gimnazijos specialioji pedagogė, logopedė Virginija Duksienė apžvelgė tarptautinių stažuočių patirtis. Ji pristatė vizitą Lisabonoje (Portugalija), akcentuodama šios šalies pasiekimus įtraukiojo ugdymo srityje, kur didžiausias dėmesys skiriamas turinio lankstumui bei multidisciplininėms komandoms. Taip pat specialistė pasidalijo įspūdžiais iš 2026 m. sausį vykusios stažuotės Kišiniove (Moldova), kur kartu su kitais dalyviais keitėsi gerosiomis savo valstybių įtraukiojo ugdymo praktikomis.
Gimnazijos pagalbos mokiniui specialistai pristatė ir reflektavo dviejų dienų stažuotę Vilniaus švietimo ir specialiojo ugdymo įstaigose. Detaliau aptarė Vilniaus Žygimanto Augusto progimnazijoje ir „Vilties“ specialiojoje mokykloje-daugiafunkciniame centre matytas gerąsias praktikas: mokinių elgesio korekcijos komisijos veiklą, individualių ugdymo planų (IUP) rengimą, žavėjosi sensorinių priemonių gausa ir jų praktiniu panaudojimu specialiosiose pratybose, veiklose.
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui, koordinuojanti TŪM programos ĮU veiklas, Rima Misiūnienė pristatė komandos sukurtą Mokytojų ir švietimo pagalbos specialistų bendradarbiavimo modelį, kuris remiasi lygiavertiškumo, abipusės pagarbos kompetencijoms ir bendrų tikslų siekimo principais.
Socialinė pedagogė Jurgita Petrovičienė pasidalijo patirtimi apie praktinį modelio taikymą ir bendradarbiavimo ypatumus 1–4 klasių, o socialinė pedagogė Tatjana Šalakitskaja – 5-8 klasių koncentre. Abi pedagogės pabrėžė ankstyvosios pagalbos ir operatyvių informacijos apsikeitimų tarp klasės mokytojo/vadovo ir specialisto svarbą. J. Petrovičienė supažindino su praktiniu įrankiu – „Atmintine mokytojui“, sukurtą“ tiesiogiai taikant modelį praktikoje. Tikimasi, kad šis įrankis padės pedagogams greičiau rasti atsakymus, kaip elgtis konkrečiose situacijose ir kada kreiptis pagalbos.
T. Šalakitskaja akcentavo 4-ų ir 5-ų klasių vadovų bendradarbiavimą, siekiant sėkmingo šių mokinių perėjimo į pagrindinio ugdymo pakopą bei užtikrinant jų pažangos tęstinumą.
Gimnazijos specialistai akcentavo, kad parengtas modelis bei atmintinė nėra galutinis visų situacijų sprendimas – tai dinamiška pagalbinė priemonė, kuri bus peržiūrima ir tobulinama atsižvelgiant į praktinę patirtį.
Apibendrinant susitikimo įžvalgas, sutarta 1–2 kartus per metus organizuoti Švenčionių rajono pagalbos mokiniui specialistų pasitarimus. Juose bus ne tik dalijamasi gerąja patirtimi bei sėkmės istorijomis, bet ir bendrai sprendžiami sudėtingesni atvejai bei siekiama vieningo teisės aktų interpretavimo.


Dėkojame visiems už aktyvų dalyvavimą, vertingas įžvalgas ir konstruktyvias diskusijas.
Kartu su @tūkstantmečiomokyklos
Projektas finansuojamas Europos Sąjungos #NextGenerationEU lėšomis
„Tūkstantmečio mokyklų“ programą įgyvendina Europos socialinio fondo agentūra
Informaciją parengė Rima Misiūnienė,
direktoriaus pavaduotoja ugdymui, koordinuojanti TŪM programos ĮU veiklas

