Šiandien Lietuvoje skaičiuojama maždaug 300 socialinių verslų, ne tik kuriančių vertę rinkai, bet ir sprendžiančių aktualias visuomenės bei aplinkos problemas. Siekdama atliepti šiuolaikinius socialinio verslumo iššūkius ir poreikius, Inovacijų agentūra kviečia dalyvauti socialinio verslo akceleravimo programoje. Jos tikslas – padėti socialiniams verslams įgyti reikiamų kompetencijų, stiprinti augimo potencialą ir užtikrinti ilgalaikį poveikį visuomenei. Dalyviams bus suteikiama galimybė išvykti į stažuotę užsienyje ir semtis tarptautinės patirties.
„Socialiniai verslai, kurių Lietuvoje vis daugėja, nėra skirti vien pelnui – jų esmė yra kurti teigiamus pokyčius visuomenėje, spręsti socialines problemas ir veikti atsakingai bei tvariai. Todėl valstybė turi būti patikimas partneris šiame kelyje – investuojant į socialinius verslus, suteikiant jiems žinių ir kompetencijų veikti. Augant socialiniam verslui, stiprėja visa visuomenė – mažėja socialinė atskirtis, kuriamos darbo vietos pažeidžiamoms grupėms, skatinamas regionų gyvybingumas. Tai ilgalaikė investicija į šalies ekonominį ir socialinį atsparumą“, – sako ekonomikos ir inovacijų viceministrė Agila Barzdienė.
Kaip teigia Inovacijų agentūros Pažangos departamento Regioninės verslo transformacijos skyriaus vadovė Indrė Gendroliūtė-Gerulienė, socialinio verslo akceleravimo programa siekiama stiprinti verslų gebėjimą kurti pokytį, augti – ne tik lokaliai, bet ir tarptautiniu mastu: „Programos dalyviai beveik du mėnesius gilinsis į tokias temas kaip socialinis poveikis, verslo modelis, rinkos analizė, pardavimų strategija, partnerystės ir investuotojų pritraukimas, finansų planas.“
Socialinio verslo akceleravimo programa atveria galimybes konsultuotis su ekspertais, plėsti partnerių, bendraminčių ratą, o aktyviausiems programos dalyviams suteikiama galimybė vykti į stažuotę – semtis gerųjų socialinio verslo vystymo praktikų užsienyje. Registruotis jau galima Inovacijų agentūros interneto svetainėje.
Asmenybės ugdymo kultūros centras – stiprybė jaunimo ugdyme
Praėjusių metų Socialinio verslo akceleravimo programoje dalyvavo Klaipėdoje įsikūręs Asmenybės ugdymo kultūros (AUK) centras. Tai – alternatyvi, jaunimui skirta erdvė, kuri nuo 2016 m. ugdo kritiškai mąstančią, kūrybingą bendruomenę. Centras orientuojasi į jaunimo nuo 14 iki 29 metų neformalųjį ugdymą, tačiau įtraukia ir suaugusius.
Kaip pasakoja AUK centro projektų vadovė ir jaunimo darbuotoja Živilė Šilingienė, organizacijos veiklos spektras platus – nuo aikido treniruočių, kurios lavina tiek fizinius, tiek emocinius įgūdžius, iki ekstremalių sporto šakų, tokių kaip riedlenčių, paspirtukų ir BMX dviračių užsiėmimai. Be šių veiklų, centras organizuoja konsultacijas jaunimui, padeda spręsti karjeros klausimus, rengia teminius renginius bei lavina asmeninius ir socialinius įgūdžius.
Sprendimą dalyvauti Socialinio verslo akceleratoriaus programoje lėmė AUK centro noras išsigryninti savo identitetą ir atrasti, kaip geriau save pozicionuoti rinkoje.
„Iš socialinės pusės mes veikiame išties daug – kuriame prasmingas veiklas, padedame jaunimui augti. Tačiau supratome, kad trūksta žinių, kaip tai pateikti, kaip auginti organizaciją, kuri ne tik daro gera, bet ir sukuria tvarią finansinę bazę“, – dalijasi Ž. Šilingienė.
Programos metu centras įgijo ne tik praktinių žinių, bet ir geriau suprato, kaip efektyviai formuoti savo veiklos modelį. Dalyviai išsigrynino, kokią vertę jie kuria savo bendruomenei, išmoko tai aiškiai iškomunikuoti.
„Programoje sutikau jaunų, energingų, daug pasiekusių žmonių – diskusijos su jais leido ne tik dalintis savo patirtimi, bet ir pasisemti naujų idėjų bei motyvacijos. Jausmas, kad esi šios dinamiškos bendruomenės dalis, teikia daug prasmės“, – sako Ž. Šilingienė.
Vienas pagrindinių AUK centro ateities tikslų – geriau įtraukti verslo sektorių į savo veiklą, pristatant savo projektus ne tik kaip socialinę, bet ir kaip prasmingą investiciją. „Norime, kad žmonės matytų, jog jų parama – tai daugiau nei pagalba. Tai realus indėlis į visuomenės gerovę“, – aiškina Ž. Šilingienė. Centras taip pat ketina siekti plėsti savo veiklos spektrą, pritraukti daugiau jaunimo bei suaugusiųjų ir sukurti ilgalaikes partnerystes su kitomis organizacijomis.
Asociacija „Laumžirgių slėnis“: terapija ir edukacija per ryšį su gamta
Socialinio verslo akceleravimo programoje taip pat dalyvavo Žemaitijos širdyje, Telšių rajone įsikūręs „Laumžirgių slėnis“ – unikalus edukacinis kaimelis, jungiantis lankytojus su gamta ir gyvūnais. Nuo 2020 m. oficialiai veikianti asociacija per trumpą laiką tapo vieta, kur lankytojai – dažniausiai vaikai – gali patirti kaimo žavesį, išmokti naujų dalykų ir sustiprinti savo emocinę gerovę.
„Laumžirgių slėnis“ gimė iš asmeninio ryšio su gyvūnais ir kaimo gyvenimo suteikiamos ramybės, pasakoja jo įkūrėja ir vadovė Ingrida Šeršniovienė.
„Įsigijome pirmuosius arklius kaip šeima, ir pamatėme, kiek daug džiaugsmo bei ramybės jie mums suteikia. Taip ir gimė idėja pasidalinti tuo su kitais. Norėjome, kad žmonės galėtų patirti tą patį ryšį ir džiaugsmą, kurį patyrėme mes“, – dalijasi „Laumžirgių slėnio“ įkūrėja.
Ūkyje gyvena įvairūs gyvūnai, tarp jų – arkliai, poniai, alpakos, dekoratyviniai ožiukai, kurie, anot I. Šeršniovienės, ne tik suteikia džiaugsmo lankytojams, bet ir yra neatsiejama terapinių bei edukacinių užsiėmimų dalis. Šeimos vadovaujama asociacija siūlo vaikams ir šeimoms kūrybingas dirbtuves, šventes bei emocinės gerovės skatinimo veiklas. Įkūrėjos teigimu, dalyvavimas Socialinio verslo akceleravimo programoje buvo natūralus žingsnis norint dar labiau sustiprinti veiklą ir išplėsti teikiamas paslaugas. „Įgijome daug vertingų žinių apie strateginį planavimą, veiklos struktūrizavimą bei komunikaciją. Labiausiai padėjo tai, kad galėjome susidėlioti savo veiklas į aiškias lentynėles. Kam mes dirbame, kokią vertę suteikiame, kaip efektyviai pasiekti savo auditoriją? Visa tai atrodo paprasti klausimai, bet programos dėka pagaliau gavome aiškius atsakymus“, – sako I. Šeršniovienė.
Ji taip pat pažymi, kad svarbi programos dalis buvo bendravimas su kitais dalyviais bei tarptautinė perspektyva. „Labai įkvėpė bendravimas su kitomis įmonėmis ir energingi lektoriai. Pajutome, kad esame ne vieni ir kad mūsų idėjos turi vertę. Tai buvo postūmis nebijoti imtis naujų iššūkių“, – teigia asociacijos įkūrėja.
Po akceleratoriaus programos „Laumžirgių slėnis“ aktyviai dirba siekdami plėsti savo veiklą ir didinti žinomumą regione. Vienas pagrindinių tikslų – pradėti siūlyti platesnį spektrą terapinių paslaugų, įtraukiant psichologų pagalbą ir specialias programas vaikams su specialiaisiais poreikiais.
„Norime, kad mūsų edukacijos ir terapijos būtų pasiekiamos vis daugiau žmonių, o mūsų kaimelis taptų vieta, kur šeimos galėtų atrasti gamtos ramybę ir pajusti tikrą kaimo gyvenimo džiaugsmą“, – aiškina vadovė.
Daugiau informacijos apie socialinio verslo akceleravimo programą: https://socialinisverslas.inovacijuagentura.lt/akceleravimo-programa/
Registracija į programą: https://bit.ly/4lrzblH
Inovacijų agentūros informacija