Šiltuoju metų laiku Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai dažniau susiduria su pažeidimais, kai asmenys keturračiais ar krosiniais motociklais važinėja miškuose, pievose, saugomose teritorijose ar kitose vietose, kur tai daryti draudžiama. Aplinkosaugininkai primena, kad toks elgesys daro ilgalaikę žalą gamtai, todėl Aplinkos apsaugos departamentas parengė atmintinę, skirtą motorinių transporto priemonių vairuotojams.
„Dėl neteisėto važinėjimo bekele vis dar niokojami gražiausi gamtos kampeliai – kraštovaizdžio draustiniai, piliakalnių šlaitai, upelių pakrantės. Tokie atvejai ne tik trikdo natūralią ekosistemų pusiausvyrą, bet ir rodo, kad daliai poilsiautojų vis dar trūksta aplinkosauginio sąmoningumo“, – teigia Vilniaus miškų kontrolės skyriaus vyriausiasis specialistas Nerijus Smaidžiūnas.
Kaip pažymi specialistas: „Atmintinė skirta padėti orientuotis, kur šiomis transporto priemonėmis leidžiama važinėtis, o kur – griežtai draudžiama. Ja siekiama ne bausti, o šviesti – padėti vairuotojams elgtis atsakingai ir išvengti galimų pažeidimų“.
Važinėjant bekele keturračiais ar krosiniais motociklais trikdoma laukinė gyvūnija – ypač pavasarį ir vasaros pradžioje, kai gyvūnai veda jauniklius. Išsigandę triukšmo, jie palieka buveines, o palikti jaunikliai dažnai žūva.
Važiuojant bekele taip pat sunaikinami augalai ir buveinės – žolinė danga, uogienojai, reti ir saugomi augalai tiesiog sutrypiami ar išraunami. Keturračių provėžos ardo dirvožemio paviršių, sudaro erozijos židinius, nyksta biologinė įvairovė.
Dar daugiau – įkaitę varikliai gali uždegti sausą žolę ar paklotę, o tai kelia rimtą gaisrų pavojų miškuose ir atvirose teritorijose. Taip pat gali būti teršiama aplinka – iš netvarkingų variklių ar nesandarių bakų į dirvožemį ar vandens telkinius gali patekti degalai, alyva, plastiko atliekos.
Primename, kad važinėjimas bekele – net jei nėra ženklo „Draudžiama“ – yra pažeidimas.
Draudžiama važiuoti ne tik miško paklote, pievomis, pelkėmis, raistais, upeliais, upių ar ežerų pakrantėmis, bet ir bet kuria kita natūralia gamtine teritorija. Taip pat draudžiama važiuoti kvartalinėmis linijomis, elektros linijų trasomis, priešgaisrinėmis juostomis, proskynomis, pažintiniais takais, piliakalniais ir kitose vietose, jeigu tai nėra kelias ar specialiai įrengta oficiali trasa.
Važiavimo keturračiais ir krosiniais motociklais taisykles reglamentuoja Kelių eismo taisyklės – miškuose važinėti galima tik keliais, o transporto priemones reikia statyti tik tam skirtose aikštelėse arba kelio pakraštyje, užtikrinant, kad būtų galima netrukdomai pravažiuoti kitoms transporto priemonėms.
Be to, svarbu žinoti, kad draudžiama statyti ar važiuoti transporto priemones arčiau kaip 25 metrai prie vandens telkinio kranto. Važinėjant privačioje teritorijoje – būtinas žemės savininko sutikimas, o nuomojant keturračius ar kitas transporto priemones – ir raštiškas miško valdytojo leidimas.
Norint organizuoti varžybas, renginius – būtina gauti teritorijų, per kurias numatytas maršrutas, valdytojų sutikimus. Jeigu renginys vyks saugomų teritorijų direkcijų administruojamose ar joms Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktoriaus įsakymu priskirtose nacionalinėse saugomose teritorijose ir „Natura 2000“ tinklo teritorijose, leidimas turi būti suderintas su atitinkamos saugomos teritorijos direkcija.
Išsamią informaciją rasite – „Keturračiai, krosiniai motociklai gamtoje – pramogaukite atsakingai“ atmintinėje.
Atsakomybė
• Lankymąsi miške reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą asmenims nuo 20 iki 50 eurų ir baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 50 iki 110 eurų.
• Transporto priemonių statymas miške arba važiavimas transporto priemonėmis miškais ten, kur tai daryti draudžiama, užtraukia baudą nuo 20 iki 50 eurų.
• Neteisėtas važiavimas per žolinę dangą, miško paklotę ar vandens telkinių ledu motorinėmis transporto priemonėmis užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 140 eurų.
• Nustačius neteisėtą važiavimą per žolinę dangą, miško paklotę motorinėmis transporto priemonėmis, kai dėl to žolinė danga ar miško paklotė buvo sužalota ar sunaikinta, skaičiuojama aplinkai padaryta žala ir skiriama bauda nuo 140 iki 300 eurų.
• Neteisėtas važiavimas motorinėmis transporto priemonėmis paviršiniuose vandens telkiniuose užtraukia baudą asmenims nuo 300 iki 560 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 600 iki 1 450 eurų.
Pastebėjus ne keliais (bekele) važiuojančius keturračius, krosinius motociklus ar kitas motorines transporto priemones raginame apie tai pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112.
Jei įmanoma – nufotografuokite ar nufilmuokite pažeidėjus – svarbu užfiksuoti transporto priemonės numerius, spalvą ar kitas atpažinimo detales. Vaizdo įrašus ar nuotraukas galite siųsti ir el. paštu info@aad.am.lt.
Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos
Komunikacijos departamento
Ryšių su visuomene skyriaus
vyriausioji specialistė Augustė Pukelė
+370 601 50589