Jonizuojančioji spinduliuotė – nematoma, bet neišvengiama. Nors jos nematome, nejaučiame ir negirdime, ji nuolat yra mūsų aplinkoje. Būtent nežinomybė ir kelia baimę. Šiandien apie radiacinę saugą kalbame skaičiais, normomis, rekomendacijomis, tačiau dar neseniai šią temą lydėjo tylos siena, mitai ar net baimė.
Ar galite patikėti, kad net tokie kasdieniai dalykai kaip bananai, plytos ar saulės spinduliai yra susiję su radiacija? Kad skrydis lėktuvu ar gyvenimas tam tikrose vietovėse lemia skirtingą jonizuojančiosios spinduliuotės foną? Kad apsaugos priemonės gali būti labai paprastos, o teisingai suprasta informacija – raktas į ramybę?
Radiacinės saugos centras (toliau – RSC) dažnai sulaukia visuomenės klausimų, o socialinėje erdvėje sklando mitų bei netikslumų, susijusių su radiacine sauga. Siekdamas aiškiau ir suprantamiau pristatyti su radiacine sauga susijusius klausimus, RSC pradeda naują šviečiamąją rubriką – #Radiacija – nebaisu, kai žinai!.
Nuo šiol kiekvieną savaitę RSC socialinio tinklo „Facebook” paskyroje bus skelbiama po vieną trumpą klausimą apie radiacinę saugą. Skelbiami klausimai apims įvairias temas: nuo jonizuojančiosios spinduliuotės rūšių ir jos poveikio žmogui iki pasirengimo branduolinei ar radiologinei avarijai bei kalio jodido tablečių vartojimo.
Išsamius ir pagrįstus atsakymus į klausimus kviesime pateikti komentaruose po įrašu. Iš teisingai atsakiusiųjų burtų keliu bus atrinkti teisingiausiai atsakę dalyviai, kuriems RSC padovanos Gendručio Morkūno knygą „Radiacinė sauga? Tai labai paprasta“. Tai knyga, kuri sudėtingą informaciją paaiškina suprantamai, šmaikščiai ir neįprastai.
Prisijunkite, atsakykite, klauskite, stebėkite, nes kartais nematomi reiškiniai gali tapti labai aiškūs ir paprasti.
Radiacinės saugos centro informacija