Pasaulio bankas ir Europos Komisija, bendradarbiaujant kartu su tarptautine konsultacijų bendrove „Civitta“, įgyvendina Baltijos šalių „Besivejančių regionų“ iniciatyvą (angl. Baltics Catching-up Regions, CuRI). Viena iš projekto dalių – verslo išlaikymo ir plėtros (BR&E) tyrimas, kurio siekiama padėti regionų verslams identifikuoti pagrindinius augimo iššūkius ir gauti reikiamą paramą jiems įveikti.
Tyrimo tikslas – suteikti praktinę pagalbą Baltijos šalių pasienio regionams, kad šie galėtų efektyviau panaudoti ES fondų galimybes, ypač stiprinant vietinį verslą ir jo plėtrą. Lietuvoje projektas apima visas Utenos apskrities ir Švenčionių rajono savivaldybes. Verslams tai – reali proga išsakyti savo poreikius, prisidėti prie politikos formavimo ir kurti palankesnę verslo aplinką. Iniciatyvą išskirtine daro ir tai, kad ją įgyvendina vietos savanoriai – aktyvūs bendruomenės nariai, kurie geriausiai pažįsta savo kraštą ir padeda užmegzti tiesioginį ryšį su verslo atstovais, užtikrindami, kad projektas būtų prasmingas ir atliepiantis vietos poreikius.
Baltijos šalių pasienio regionai susiduria su kiek kitokiais iššūkiais nei likusi šių šalių teritorija ir turi savitų konkurencinių pranašumų. Tarp iššūkių – gyventojų migracija, visuomenės senėjimas, ekonominiai sunkumai dėl uždarytų sienų su Rusija ir Baltarusija, prastai išvystyta būsto rinka. Tokie klausimai reikalauja sprendimų, pritaikytų vietos kontekstui. Tiesioginis vietos verslų ir savivaldybių įtraukimas formuojant vietinę ekonomikos politiką stiprina pasitikėjimą ir prisideda prie tvaraus regiono augimo. O klestinti verslo aplinka kuria vertę ne tik įmonėms – taip skatinamas darbo vietų kūrimas ir visos bendruomenės gerovė. Kai verslai jaučia palaikymą, drąsiau investuoja, plečiasi ir padeda kelti gyvenimo kokybę visame regione.
Projekto eiga
Projektas įgyvendinamas bendromis Pasaulio banko ir Europos Komisijos pastangomis, o praktines veiklas vykdo vietos verslo paramos organizacijos ir savivaldybių administracijos, padedant „Civitta“ ekspertų komandos. Europos Sąjunga teikia finansavimą ir strateginę paramą – siekiant mažinti regioninius skirtumus, o Pasaulio bankas dalijasi metodologija, tarptautine patirtimi ir gerosiomis praktikomis, siekiant kad būtų sukuriami apčiuopiamą vertę kuriantys rezultatai. „Civitta“ atsakinga už savanorių atranką, mokymus, duomenų rinkimo proceso koordinavimą ir analizę, ir konkrečiai regionui pritaikytų veiksmų planų kūrimą. Vietos savivaldybės ir organizacijos Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje užtikrina, kad projektas būtų pritaikytas vietos kontekstui – padeda tiesiogiai pasiekti verslus.
Kadangi „BR&E“ nėra plačiai vartojamas terminas, paprastai tai – programa, kuria siekiama stiprinti ryšį tarp verslo atstovų ir vietos bendruomenės. Per tiesioginį bendravimą – renginius, dirbtuves, apklausas – programa leidžia įsigilinti į individualius iššūkius, su kuriais susiduria kiekviena įmonė. Pagrindinis informacijos šaltinis – savanorių vykdoma vietos verslininkų apklausa.
Apklausos metodas yra struktūruotas būdas išsiaiškinti tikruosius verslo poreikius. Surinkus duomenis, jie analizuojami siekiant nustatyti tendencijas ir konkrečiam regionui aktualias problemas, o tai leidžia parengti tikslingus veiksmų planus kiekvienam regionui. „Jei turi aiškų planą ir pakankamai žinių – lėšų visuomet atsiras. Bet jei nežinai, ką darai, pritraukti lėšas bus sunku. Tikime, kad šio proceso dėka savivaldybės bus geriau pasiruošusios ginti savo interesus,“ – komentuodama projekto svarbą sako Pasaulio banko atstovė Ellen Hamilton.
Savanoriai tampa pagrindine iniciatyvos varomąja jėga
Projektas bus įgyvendinamas trimis etapais. Balandžio mėnesį ir gegužės pradžioje bus vykdoma savanorių atranka ir mokymai. Savanoriais tapti bus kviečiami savivaldybių darbuotojai, verslo ir turizmo informacijos centrų darbuotojai, aukštojo mokslo įstaigų atstovai ir studentai. Tačiau kiekvienas aktyvus ir pilietiškas gyventojas, kuriam rūpi regiono ateitis, yra kviečiamas prisidėti ir tapti savanoriu.
Nuo gegužės prasidės aktyvioji apklausų fazė. Savanoriai susitiks su atrinktais verslais, atliks gyvus interviu ir rinks vertingas įžvalgas, kurias vėliau išanalizuos „Civitta“ ekspertų komanda. Pirmieji rezultatai numatomi birželio mėnesį – tada bus atlikta pirminė duomenų analizė ir pristatytos pradinės įžvalgos apie vietos verslumo aplinką. Projektas tęsis iki rugpjūčio mėnesio, per kurį kiekvienam regionui bus parengtas detalus strateginių veiksmų planas.
Utenos apskrityje ir Švenčionių rajone planuojama suorganizuoti iki 100 gyvų interviu su vietos verslo atstovais ir įtraukti daugiau nei 20 savanorių. Projekto organizatoriai tiki, kad savanorių iš vietinės bendruomenės įtraukimas sustiprina pagrindinę projekto žinią: regiono augimas priklauso nuo bendrų pastangų, o kiekvienas indėlis formuoja vietos verslo ateitį ir bendrą gerovę.
Nori tapti savanoriu ir prisidėti prie savo regiono ekonominės gerovės?
Užpildyk paraiškos formą ir prisijunk prie projekto kaip savanoris: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfkeW4-g9_DAuFDiKNghA6N8N7rsilbffYNgltEWKp7-3D-ZA/viewform?usp=dialog