Naujienos|

2024 m. lapkričio 4–8 d. Švenčionių rajono savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorius dalyvavo Lietuvos ir Vokietijos Federacinės Respublikos Brandenburgo žemės specialistų, dirbančių jaunimo politikos formavimo srityje, susitikime. Susitikimo tema „Nauji iššūkiai darbui su jaunimu – kaip jis turi keistis?“.

Susitikimo metu dalyviai aptarė Jaunimo politiką Lietuvoje ir kaip ji keitėsi per paskutinius dvejus metus. Buvo pristatytos Jaunimo reikalų agentūros organizuojamos veiklos, aplankytos Vilniuje, Švenčionių ir Zarasų rajonuose esančios organizacijos, dirbančios su jaunimu.

VšĮ DUKU vadovas Tomas Kurapkaitis pasidalino socialinio darbo gatvėje su jaunimu praktika, teikiant paslaugą tose teritorijose, kuriose jaunuoliai leidžia laiką, patirtimi. VšĮ DUKU jaunimo darbuotojai reguliariai lankosi Pilaitės gatvėse, kiemuose ir siekia užmegzti atvirą santykį su jaunuoliais. Būtent santykis yra pagrindinė priemonė, siekiant suteikti jaunuoliams reikalingą socialinę ir emocinę paramą, profesinį orientavimą, atstovavimą ir palydėjimą, pagalbą ugdant socialinius įgūdžius bei įsitraukiant į prasmingas veiklas. Gatvės darbas – tai bendruomeninė paslauga, nešanti naudą visiems jos nariams, nes mažina kriminalinio, deviantinio elgesio pasireiškimą bei puoselėja pozityvų santykį tarp bendruomenės narių. Pasak VšĮ DUKU vadovo, jaunuoliai, elgdamiesi nepriimtinai visuomenei ir nusižengdami taisyklėms, atspindi mus, suaugusius, aplinką, kurioje gyvename, ir aplinkos trūkumus. Ir kartais kyla klausimas – ar jaunuolis, nusižengęs taisyklėms, tikrai banditas ar pranašas? Juk jis mums rodo visuomenės trūkumus ir sritį, kurioje reikia dirbti?

Vilniaus socialinio klubo (Vilnius social club) Darbo su jaunimu gatvėje, Paauglių klubo ir Jaunimo programų vadovas Kasparas Laureckis pasidalino darbo su jaunimu darbo patirtimi ir pristatė vykdomas programas. Vilniaus socialiniame klube vykdomos šios programos: Futbolo programa, Darbas gatvėje, Paauglių klubas, VSC Mobili programa, Jaunimo programa, Psichologinis konsultavimas.

VšĮ Ugdančių patirčių vadovas Kristijonas Žičkus pristatė Švenčionių rajone įkurtą pagrindinį ir svarbiausią VšĮ Ugdančių patirčių projektą – Terapinį ūkį. Šiame ūkyje specialistai dirba  su jaunuoliais iš rizikos grupių. Veikdami komandoje, būdami natūralioje aplinkoje ir darydami prasmingus ūkio darbus jie siekia grįžti į švietimo sistemą arba į darbo rinką. Programa trunka metus. Jaunuoliai Terapiniame ūkyje dalyvauja veiklose nuo 9 val. iki 16 val. kartą per savaitę. Tai visos dienos patyrimas grupėje – prasideda bendru ratu pasidalinant tuo, kas šiandien svarbu. Vėliau dalyviai, lydimi specialistų komandos (psichologo, socialinio darbuotojo, pedagogo), pasiskirsto darbus ir atlieka kasdienes veiklas, tokias, kaip maisto gaminimas, gyvūnų, aplinkos, augalų priežiūra, tvarkymasis, rankdarbiai ir kt. Jaunuoliai veikdami ūkyje gali atrasti, kas jiems sekasi, susidurti su iššūkiais ir juos įveikti, atrasti būdus bendrauti ir dirbti kartu su kitais, taip pat atsipalaiduoti, jaustis saugūs. Tokiu būdu siekiama jiems padėti atkurti sutrūkinėjusius ryšius su savimi, kitais asmenimis bei išoriniu pasauliu. Tai vyksta per tris pagrindinius elementus: buvimą natūralioje aplinkoje, socializaciją, prasmingą veiklą. Terapinio ūkio programų poveikį pažeidžiamoms socialinėms grupėms tyrinėja Didžiosios Britanijos, Nyderlandų, Italijos ir Lenkijos mokslininkai. Jie pastebi, kad jaunuoliai gaudami šią paslaugą jaučia mažiau streso, lavina socialinius įgūdžius, labiau pasitiki savimi ir kitais, todėl lengviau gali prisitaikyti bendruomenėje.

Zarasų rajone, Antalieptėje, įsikūrusios VšĮ Inovatorių slėnis atstovai pristatė Inovatorių mokyklos vykdomas programas. Inovatoriaus mokykla (Folk High School) –  suaugusiųjų neformalaus ugdymo mokykla, per mokymąsi visą gyvenimą siekianti paruošti aktyvius visuomenės veikėjus. Šios mokyklos skirtos žmonėms, kurie nori pažinti save iš įvairių perspektyvų, aktyviai įsitraukiant bei kuriant savo mokymosi procesą, kuris vyksta gyvenant bendruomeniškai.

Vilniaus Antakalnio atviras jaunimo centro „Žalianamis” atstovai pristatė savo patirtį, vykdant atvirąjį darbą su jaunimu mokykloje. Žalianamio lankytojai, Vilniaus Antakalnio gimnazijos mokiniai, pasidalino savo įspūdžiais ir patvirtino, kad Antakalnio atviras jaunimo centras siūlo ne tik erdvę būti ir bendrauti, bet ir daugybę įvairiausių nemokamų veiklų, kurias rengia ir organizuoja patys jauni žmonės savanoriškais pagrindais – tai ir įvairūs šokiai, rankdarbiai, stalo žaidimai, ir diskusijos, filmų peržiūros, pristatymai, paskaitos, informaciniai renginiai ir kt.

Susitikimo refleksijos metu šalių atstovai daug diskutavo, dalinosi mintimis, kilusiomis po vizitų organizacijose, darbo su jaunimu vykdymo patirtimi, iššūkiais, su kuriais susiduria jaunuoliai ir jaunimo darbuotojai, aptarė kitų metų vizito temas.

Susitikimą organizavo Jaunimo reikalų agentūra, vadovaudamasi susitarimu tarp Lietuvos ir Vokietijos Federacinės Respublikos Brandenburgo žemės Švietimo, jaunimo ir sporto ministerijos Jaunimo reikalų skyriaus. Informaciją parengė Švenčionių rajono savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė (savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė) Inga Varnienė, tel. +370 698 25 738, el. p. inga.varniene@svencionys.lt

Comments are closed.

Close Search Window