Naujienos|

Prieš pat mokslo metus – rugpjūčio 28-30 dienomis – daugiau nei 30-yje Lietuvos miestelių ir miestų Caritas rinks paramą Ukrainai lėšomis ir daiktais. Į paramos rinkimą aktyviai įsitraukia ir karo pabėgėliai iš Ukrainos, gyvenantys mūsų šalyje.

6-ajame paramos rinkime Caritas prašo paaukoti ne tik higienos priemonių suaugusiems ir vaikams, buitinės chemijos, negendančio maisto produktų, bet ir mokyklinių reikmenų: kuprinių, penalų, sąsiuvinių, rašymo, piešimo, spalvinimo priemonių.

Ukrainos švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, Rusijos kariuomenė visiškai sugriovė apie 180 Ukrainos mokyklų, o daugiau nei 1 300 švietimo įstaigų buvo apgadintos. Šalies vyriausybė skyrė 1,5 mlrd. grivinų (apie 36,7 mln. eurų) iki mokslo metų pradžios bombų slėptuvėms įrengti.

75 proc. Ukrainos mokyklų jau įrengtos slėptuvės nuo bombų, tačiau tai nereiškia, kad dauguma mokinių galės grįžti į savo klases. Prioritetas – atnaujinti gyvas pamokas ten, kur tai įmanoma dėl saugumo, tačiau regionuose netoli karo veiksmų zonų jos vyks nuotoliu.

Nuo pirmadienio iki trečiadienio Carito renkami mokykliniai reikmenys pasitarnaus ne tik mokantis, bet ir vaikams leidžiantis į priedangas. Kaip sako mažieji, spalvinant ar piešiant lengviau pralaukti oro pavojų.

Per dvejus metus Lietuvos Švietimo, mokslo ir sporto ministerija karo pabėgėlių vaikams ugdyti skyrė 57 mln. eurų. „Atvykusius priėmė jų bendraamžiai, mokytojai padeda adaptuotis, pramokti lietuvių kalbos, tačiau svarbi parama ir Ukrainoje likusiems vaikams, kurie dar vienus metus pradės karo sąlygomis“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.

Ukrainos nepriklausomybės dieną rugpjūčio 24-ąją Irpinėje oficialiai atidarytas vaikų darželis „Rūta“, Lietuvos pastangomis šiame mieste iškilo ir 36 šeimoms skirta mobili gyvenvietė, Borodiankoje netoli Kyjivo Lietuva atstato apgriautą licėjų.

„Ukrainos žmonės jau daugiau nei pusantrų metų kiekvieną dieną kovoja savuose frontuose: kas gydo grįžusius sužeistus artimuosius, kas po nakties atakų iš po nuolaužų traukia prispaustuosius, kas veža į frontą maisto, kas atokiausiuose sugriautuose kaimuose likusius gyvus pasiekia su maistu, kas patys kovoja – ne tik už savo šalį, bet ir už mus. Visi šie žmonės tikisi, kad mes nenusigręšime, nepavargsime, likimo valiai nepaliksime ligonių, senukų, be maitintojų likusių šeimų, našlaičiais tapusių vaikų. Kad neapsiprasime su karu jam vis tęsiantis ir griaunant nekaltų žmonių gyvenimus“, – prisijungti prie paramos Ukrainai kampanijos kviečia Lietuvos Carito vadovė Deimantė Bukeikaitė.

Svarbiausius poreikius Lietuvos Caritas derina su Ukrainos karitiečiais, kurie pasiaukojamai darbuojasi priešakinėse pagalbos teikimo linijose, deokupuojamose teritorijose, rūpinasi šalies viduje perkeltais, o taip pat grįžtančiais iš emigracijos į Ukrainą.

Surinktą piniginę paramą Lietuvos Caritas pirmą kartą skirs per atakas apgriautų namų atstatymui, ypatingai senjorų ir šeimų. Pasak D. Bukeikaitės, vieniems reikia plytų ir cemento, kitiems – langų ar durų, tretiems – medžiagų „kamšyti“ raketų išmuštų skylių.

Vieną tokią skylę šalia Bučos gyvenančios močiutės Ninos namo stoge Lietuvos karitiečiai išvydo vos pakviesti į kiemą. Ir nors su geradarių pagalba jau buvo sudėti per baisųjį Moščiunų mūšį išdaužyti senolės namo langai, skylę stoge ji tebedangsto, kuo išmanydama.

Du vaikus į mokyklą leisianti Natalija sakė tik su geradarių pagalba šeima atstatinėja suniokotus namus. Žmonės labai dėkingi visiems už pagalbą, bet pripažįsta – žala tokia didelė, kad be paramos daugelis neišsiverstų.

Ukrainos karitiečių patirtis rodo, kad vienišo žmogaus apgriauto būsto remontui reikia nuo 300 iki 1000 eurų; šeimos su vaikais būstui – iki 3000 eurų. Grynų pinigų žmonės negauna, už paaukotas lėšas Caritas perka ir į vietas atveža statybinių medžiagų, kai reikia, sumoka už darbą.

„Šios kampanijos metu norisi surinkti bent 100 tūkst. eurų, kad prieš žiemą atlieptume bent 100 tokių žmonių, kaip močiutė Nina, pagalbos prašymų“, – sakė Lietuvos Carito vadovė.

Piniginę paramą Ukrainai galima pervesti į specialią Lietuvos Caritas sąskaitą – LT257300010115125026, paskirtyje nurodant „Parama Ukrainos žmonėms“. Įmonės, galinčios skirti paramą daiktais ar prekėmis, kviečiamos susisiekti el. paštu caritas@caritas.lt

Paramos rinkimo vietas ir prašomų paaukoti daiktų sąrašus rasite čia: https://www.caritas.lt/news/prasomu-paaukoti-daiktu-ir-paramos-rinkimo-ukrainai-rugpjucio-28-30-d-vietu-sarasai

Comments are closed.

Close Search Window