Nuo pirmadienio, sausio 25 d., įsigalioja algoritmas dėl galimai koronavirusu (COVID-19) persirgusių ir skiepytų asmenų izoliacijos tvarkos, jeigu šie asmenys turėjo didelės rizikos kontaktą.
Iki šiol galiojo tvarka, kad asmeniui 90 dienų po diagnozės PGR ar antigeno testu (abiem atvejais reikalingas tepinėlis iš paciento nosiaryklės) arba po vakcinacijos pagal pilną vakcinacijos schemą izoliacija nebuvo taikoma, jei asmuo turėjo didelės rizikos sąlytį su žmogumi, kuriam diagnozuota koronavirusinė infekcija.
Pagal naujai patvirtintą algoritmą, sprendžiant dėl izoliavimo tvarkos po turėto didelės rizikos kontakto, bus vertinamas serologinio – antikūnų – tyrimo (pagal kraujo mėginį) rezultatas. Serologinio tyrimo atsakymas bus reikalingas tuo atveju, jei praėjo daugiau nei 90 dienų po persirgimo ar vakcinacijos, ir žmogus susidūrė su didelės rizikos kontaktu, taip pat visais kitais atvejais po turėto didelės rizikos kontakto, pavyzdžiui, jei žmogui koronaviruso diagnozė laboratoriniais tyrimais patvirtinta nebuvo.
Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad dar anksčiau buvo patvirtintas algoritmas, kuris ir toliau bus taikomas tam tikrų grupių asmenims, susidūrusiems su didelės rizikos kontaktu. Tarp minėtųjų grupių – gydymo, palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas teikiančiose įstaigose dirbantys ir čia paslaugas gaunantys asmenys, palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas gaunantys žmonės, socialinės globos įstaigų darbuotojai ir gyventojai, laisvės atėmimo įstaigų darbuotojai ir čia esantieji. Taip pat šis algoritmas taikomas asmenims, kuriems yra imunosupresija, t. y. žmogaus organizmo imuniteto slopinimas.
Juo vadovaujantis, asmeniui iš minėtų grupių turėjus didelės rizikos sąlytį, vertinama, ar žmogus turi antikūnų testą, kuris galiotų 60 dienų, o tada sprendžiama dėl izoliacijos. Jei testas teigiamas, t. y. testas rodo, žmogus jau turi imunitetą, kuris apsaugo nuo užsikrėtimo ir susirgimo – žmogus atleidžiamas nuo izoliacijos. Jeigu testas neigiamas, t. y. nerodo susiformavusio imuniteto, tenka izoliuotis. Jei testo nėra – reikia jį pasidaryti.
Svarbu paminėti, kad pagal naująją tvarką numatyta, kad jei sprendžiant dėl sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga turėjusio asmens izoliavimo, pateikiamas teigiamas serologinis antikūnų tyrimas atliktas 60 dienų laikotarpiu iki sausio 25 d., asmuo, norėdamas išvengti izoliacijos, turės kreiptis į tyrimą atlikusią laboratoriją ir paprašyti dokumento, įrodančio, kad tyrimas atitinka visus kriterijus. Kad testas atitiktų specialistų nustatytus kriterijus reikalinga tam, nes iki šiol vieni rinkoje esantys testai buvo tinkami spręsti dėl izoliacijos, kiti – ne. Laboratorija žinos, kokio gamintojo testus naudoja ir kokios to testo specifikacijos. Jeigu tokio dokumento asmuo neturės, tyrimą reikės atlikti pakartotinai. Pagal ekspertų rekomendacijas nuo sausio 25 d. įsigaliojus naujiems testų reikalavimams, jokių papildomų įrodinėjimų nereikės.
Sprendimą dėl asmens izoliacijos po turėto didelio rizikos sąlyčio priima Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai.
Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad serologinis antikūnų testas yra skirtas žmogaus imuninės sistemos atsakui į viruso infekciją aptikti. Jis labiausiai tinka nustatyti, ar žmogus jau yra persirgęs COVID-19 ir ar turi šiam virusui specifišką imunitetą po persirgimo ar vakcinacijos.
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos informacija