Švenčionių g. 3
LT-18215 Švenčionėliai
Tel. (8 387) 32 240
El. paštas svencioneliu.sen@svencionys.lt

Švenčionėlių seniūnijos seniūnas
Albertas Razmys
Tel. (8 387) 32 240
el. paštas svencioneliu.sen@svencionys.lt
el. paštas albertas.razmys@svencionys.lt

Seniūnijoje gyvena 6452 gyventojai. Yra 75 kaimiškos gyvenamosios vietovės ir Švenčionėlių miestas.
Seniūnijos plotą sudaro 23920,4 ha, iš jų – miškai sudaro 7769,6 ha, žemės ūkio naudmenos – 10600 ha. Gyventojų skaičiumi skaitlingiausi kaimai yra Senoji Pašaminė, kurioje gyvena 264 gyventojai, Trūduose – 287. Švenčionėlių mieste gyvena 4939 gyventojai. Toliausiai nuo centro nutolusi gyvenvietė (25 kilometrų atstumu ) – Beržijos kaimas. Seniūnijos teritorijoje yra daug vaizdingų ežerų: Kretuono, Vajuonio, Švento, Kampuočio ir kiti. Didžiausias yra Kretuono ežeras. Kretuono ežere yra šešios salos, kurias labai mėgsta paukščiai. Kretuono ežeras paskelbtas ornitologiniu draustiniu. Aukštumų ketera skiria du didžiuosius upynus: Nemuno ir Dauguvos. Prie Kretuono ežero gausu archeologinių paminklų. Unikali Kretuonų gyvenvietė mena neolito laikus. Per Švenčionėlių miestą teka upė Žeimena, todėl čia apsilanko daug turistų. Upės ilgis nuo ištakų 82 km.

Tiksli miestelio įkūrimo data nežinoma. Švenčionėliai išaugo, nutiesus geležinkelio linijas. 1861 m. buvo nutiestas Petrogrado–Varšuvos geležinkelis. 1920 m. Švenčionėliai gavo miesto teises. 1951–1959 m. Švenčionėliai buvo rajono centru. 1996 m. kovo 26 d. Prezidento dekretu patvirtintas miesto herbas.

Seniūnijoje gimė ir gyveno įžymūs žmonės: etnografė Pranė Dundulienė, kilusi iš Pilypų kaimo, kraštotyrininkas Ignas Šilkinis, kilęs iš Santakos kaimo.
Seniūnijos teritorijoje yra 2 architektūros paminklai: J.Blažio svirnas Senosios Pašaminės kaime, 20-ies sodybų Kretuonų gatvinis kaimas.
Yra daug archeologinių paminklų – akmens amžiaus gyvenvietės ir pilkapiai. Lankytinos vietos: Reškutėnų pradinės mokyklos muziejus ir žydų sušaudymo vieta Platumų kaime. 1–1,5 km atstumu nuo Švenčionėlių miesto ribos buvo rasta degintinių palaidojimų–pilkapių. Vienas iš didesnių degintinių pilkapių yra Sudotos.
Pagrindiniai verslai seniūnijoje yra žemės ūkio kultūrų auginimas ir perdirbimas, uogų ir grybų supirkimas, medžio apdirbimas. Gausūs seniūnijos miškai teikia galimybę verstis uogų ir grybų rinkimu. Sezono metu miško gėrybių rinkimas tampa papildomu pajamų šaltiniu daugeliui seniūnijos gyventojų. Vasaros–rudens mėnesiais seniūnijoje atidaroma nemažai punktų, superkančių iš gyventojų miško gėrybes ir vėliau parduodančių jas stambesniems verslininkams. Viena stambesnių ne tik seniūnijoje, bet ir visame rajone, paminėtina Masevičiaus įmonė „Girios“. Ji dirba ir sėkmingai verčiasi grybų ir uogų supirkimu bei pirminiu apdorojimu. Per metus įmonė superka, perdirba ir parduoda apie 5 tūkstančius tonų produkcijos, – didžiausią dalį sudaro mėlynės, apie 3 tūkst. tonų. Savo produkciją įmonė eksportuoja į Europos Sąjungos šalis. 2001 m. Švenčionėlių šiauriniame miesto pakraštyje, buvusiame Švenčionėlių statybinių medžiagų kombinato filiale – Utenos gamybiniame kombinate, įsikūrė UAB „Velga Vilnius“. Gamykla gamina elektros suvirinimo agregatus, elektros energijos generatorius, suvirinimo lygintuvus ir kilnojamąsias elektros stotis. Savo veiklą 1974 m. pradėjo „Švenčionėlių keramika“, kur gamino daugiau nei 20 skirtingų rūšių bei formų keramines plyteles, blokelius,, drenažo vamzdžius. 2001 m. pabaigoje įsikūrė UAB „Maltosa“, gaminanti salyklą. Per metus įmonė pagamina apie 35 tūkst. salyklo.

Švenčionėlių miškų urėdija, anksčiau buvo Švenčionėlių miškų ūkis, įkurtas 1939 m. Bendras urėdijos teritorijos plotas 69 000 ha. Urėdija rūpinasi miškų atkūrimu. Iš medienos apdirbimo įmonių galima paminėti UAB „Žaliamiškis“ Švenčionėlių filialas. Pagrindinės veiklos sritys – medienos apdirbimas, medienos dirbinių gamyba ir pardavimas.
1994 m. pradėjo veikti siuvimo įmonė „Alviva“ Pagrindinė įmonės veikla – darbo ir paklausių drabužių siuvimas. Įmonės administracija darbuotojams pastatė naują, trijų aukštų pastatą, kuris yra ne tik jaukus, bet jame yra visos sąlygos saugiam darbui ir poilsiui. 2017 m. UAB „Alviva“ atšventė įkurtuves.
UAB „Žeista“ vykdo mūro, medžio statybos darbus bei teikia profesionalias remonto paslaugas.
Seniūnijoje yra du medicinos punktai: Pašaminės ir Reškutėnų. Pašaminės medicinos punktas yra Senosios Pašaminės kaime. Reškutėnų medicinos punktas yra Reškutėnų kaime.
Švenčionėlių miesto gydymo įstaigos: Švenčionių r. PSPC Švenčionėlių poliklinika, Švenčionėlių sveikatos centras, Reginos šeimos gydytojo centras, UAB.
Seniūnijos teritorijoje veikia Švenčionių rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos filialai: Švenčionėlių m., Senosios Pašaminės, Trūdų ir Reškutėnų kaimuose.
Švenčionėlių mieste veikia kelios švietimo, socialinės įstaigos: Švenčionėlių Mindaugo gimnazija, Švenčionėlių progimnazija, Švenčionėlių socialinių paslaugų centras, vaikų lopšelis–darželis „Vyturėlis“.
Seniūnijos teritorijoje yra nemažai istorijos paminklų: partizano S.Guigos kapas ir paminklas, 1941 m. birželio mėnesio sukilėlių kapai ir paminklas, paminklas tremtiniams atminti ir fašizmo aukų kapai, Burbų k. koplytstulpis, Vytauto Didžiojo paminklai Rekučių ir Perveniškės kaimuose (pastatyti 1936 m.).
Veikia dvi bažnyčios: Švenčionėlių mieste – Šv. Edvardo katalikų bažnyčia, kuri buvo pradėta statyti 1929 m. ir Reškutėnų kaime, pavadinta Šv. Izidoriaus vardu.

1862 metais pastatyta raudonų plytų geležinkelio stotis, kuri stovi iki šiol. Tai viena gražiausių ir didingiausių stočių visame Vilniaus-–Daugpilio ruože. Ilgą laiką stotyje veikė restoranas.

Švenčionėliuose veikia nauji nuotekų valymo įrenginiai, renovuojamos miesto gatvės ir namai.


 
[Atgal]

Comments are closed.

Close Search Window