Lietuviškai English Polish
Versija neįgaliesiems
Į pradžiąSvetainės žemelapisEl.paštas
Į pradžią
Švenčionių rajono savivaldybės administracija
Biudžetinė įstaiga
Vilniaus g. 19
LT-18116 Švenčionys
Tel. (8 387) 66 372
Faks. (8 387) 66 365
El. paštas savivaldybe@svencionys.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre,
kodas 188766722
Naujienos Apie savivaldybę Gyventojams Investuotojams Verslininkams Turizmas Renginiai
2019 m. gegužės 25 d.

KITA INFORMACIJA
- Pagrindinis puslapis
- Atliekų tvarkymas
- Civilinė sauga
- Mobilizacija
- Nuotraukų galerija
- Želdiniai
- Klausimai atsakymai
- Gyventojų skelbimai
- Laisvos darbo vietos
- Svetainės struktūra
- Pastebėjus klaidą

Prisijungimas gyventojams

Lankytojų statistika
Skaičiuojama nuo: 2006-05-02
Iš viso apsilankė: 7824501
Šiandien apsilankė: 1477
Dabar naršo: 24


Naujienos ir aktualijos
Tymai grįžta: apsaugo tik skiepai

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NVSC) duomenimis, praėjusiais metais šalyje buvo užregistruota 30 tymų atvejų, o šiais metais iki kovo 4 dienos Lietuvoje yra patvirtinti 89 tymų atvejai (iš jų 30 vaikų, 59 suaugę). Daugiausia atvejų registruojama Kauno apskrityje (58).
Žinant, kad tymų virusas yra ypatingai lakus (užsikrėsti užtenka ir 15 min.), o sąlytį turėjusių asmenų (nesirgusių, neskiepytų ar paskiepytų tik viena vakcinos doze) su sergančiuoju imlumas yra iki 95 proc., tymų protrūkiai gali kilti bet kuriuo metu ir bet kurioje Lietuvos teritorijoje.
Švenčionių rajone paskutinis tymų atvejis buvo registruotas 2015 m.


Tymai – ypatingu lakumu pasižyminti oro lašeliniu būdu plintanti infekcija.
Tymai – ūmi per orą plintanti virusinė infekcija. Inkubacinis laikotarpis – 10-12 dienų (gali svyruoti nuo 7 iki 21 dienos). Tymais sergantis žmogus kitus gali užkrėsti nuo paskutinių 1-2 inkubacinio periodo dienų iki 4 dienų po išbėrimo, t. y. 4–5 dienas iki ir 4 dienas po bėrimo atsiradimo.
Pirmieji tymų simptomai panašūs į gripo: kūno temperatūra pakyla iki 38-39 °C, atsiranda bendras silpnumas, šiurkštus, lojimą primenantis kosulys, stiprėja sloga. Šis laikotarpis trunka 3-5 dienas. Jam baigiantis (3-4 dieną) išnyksta karščiavimas, tačiau atsiranda bėrimas (3-7 dieną), kūno temperatūra vėl didėja ir išlieka aukšta 3-4 dienas. Tymams būdinga tipiška ligonio išvaizda – paraudusios akys, patinę apatiniai vokai, ašarojimas. Bėrimas prasideda veido srityje, už ausų, vėliau išplinta į kitas kūno vietas ir išlieka 4-7 dienas. Nuo tymų specifinių gydymo priemonių nėra – taikomas tik simptominis gydymas. Dažniausios tymų komplikacijos – pneumonijos, laringitai, ausų uždegimai. Retais atvejais liga gali komplikuotis encefalitu.

Efektyviausias būdas apsisaugoti nuo tymų yra skiepai.
Lietuvoje planinė vaikų vakcinacija buvo pradėta 1966 metais.
Kad susidarytų imunitetas, skiepytis reikia 2 kartus. Lietuvoje kombinuota tymų-epideminio parotito-raudonukės (MMR) vakcina vaikai yra skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Valstybės lėšomis MMR vakcina vaikai skiepijami 15-16 mėn. ir 6-7 m. amžiaus. Taip susidaro ilgalaikis imunitetas.

Skiepijimo aprėptys vis dar nepakankamos.
Norint suvaldyti šią ligą, reikia pasiekti, kad šalyje ir kiekvienoje savivaldybėje būtų paskiepyta ne mažiau nei 95 proc. gyventojų, nes tik tuomet visuomenėje susidaro aukšto lygio kolektyvinis imunitetas ir tymų virusas negali plisti. Šiuo metu Lietuvoje skiepijimo aprėptys dviejų metų amžiaus vaikų nesiekia 95 procentų, todėl kyla reali grėsmė susirgti ne tik neskiepytiems vaikams, bet ir suaugusiems asmenims.
Per pastaruosius penkis metus Švenčionių rajone taip pat pamažėjo pasiskiepijusių MMR vakcina. 2014 m. šia vakcina buvo paskiepyta 97,2 proc. dvimečių, o 2018 m. – tik 94,6 proc. Tuo tarpu 8 metų amžiaus grupėje (pakartotinis skiepijimas) 2014 m. buvo paskiepyta 97,1 proc. vaikų, 2018 m. – 98,8 proc.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, jei besiskiepijančiųjų sumažėja 2 proc., galima laukti ligos protrūkio. Mažėjant besiskiepijančių asmenų skaičiui ir ligai plintant Europoje bei Lietuvoje, iškyla grėsmė užsikrėsti ir rajono gyventojams.

NVSC Vilniaus departamento Švenčionių skyriaus specialistai ragina išlikti budriems, vengti sąlyčio su sergančiais, o turėjusių sąlytį, pastebėjus ligos simptomus – kuo greičiau kreiptis į šeimos gydytoją. Taip pat svarbu atminti, kad efektyviausia, mokslu pagrįsta priemonė, galinti suvaldyti tymus – profilaktinis skiepijimas.


NVSC Vilniaus departamento Švenčionių skyriaus
vedėja Jolanta Savickienė
Tel. (8 387) 51 568
El. p. jolanta.savickiene@nvsc.lt

  2019-03-06
Atgal Spausdinimo versija
SAVIVALDYBĖS MERAS

Mero darbotvarkė

Naujienų prenumerata
POSĖDŽIŲ TRANSLIACIJA
Video archyvas
 
Vardadieniai { visi }
Šiandien:
Almantas
Danutė
Urbonas
Rytoj:
Algimantas
Milvydė
Eduardas
Vilhelmas

 
© Švenčionių rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas